Nové Centrum duševního zdraví v Přerově pomáhá lidem mimo ústav - Foto:  FootMassagez,  CC BY 2.0

Nová služba pomáhá pacientům se závažnými psychickými poruchami mimo ústav. Po Bohnicích je druhá v Česku, kdy sestry a sociální pracovnice jezdí za lidmi domů. Součástí týmu je i muž, který má s nemocí vlastní zkušenost.

„Je to asi 17 let, co jsem onemocněl. Nevěděl jsem, co mi je. Tápal se nad tím, proč je mi tak zle, proč mám úzkosti,“ říká šestatřicetiletý Robert, který onemocněl po návratu z vojny. Testy u něj tehdy prokázaly podezření na psychózu. 

Celý článek zde

Již řadu let se v České republice hovoří o psychiatrické reformě. Poslední rok se věci přece jen dávají do pohybu. Začínají vznikat první Centra duševního zdraví (CDZ), která jsou v péči o duševně nemocné novým prvkem. Co budou nabízet, jak budou fungovat, kolik jich bude a na další otázky s nimi spojenými, odpovídá předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D.

celý článek zde

Čekárny psychiatrů praskají ve švech a pacientů dál přibývá. Nových specialistů se přitom i kvůli podfinancování oboru nedostává. Pomoci by mohla centra duševního zdraví (CDZ), zřizovaná v rámci psychiatrické reformy, kde by působil tým složený z několika odborností. Psychiatrům by se tak ulehčilo, říká v rozhovoru předseda Psychiatrické společnosti Martin Anders.

 

Budeme potřebovat mnohem více odborníků

Profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc., býval dlouhá léta předsedou odborné Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Podílel se tak mimo jiné na přípravě reformy české psychiatrie. I když tuto funkci a práci už nechal jiným, nadále vede Psychiatrickou kliniku pražské 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice.

Krom toho pracuje jako vedoucí Centra psychiatrických a behaviorálních věd 1. LF UK a VFN. MT se ho zeptala, jak se mu jeví současnost a budoucnost jeho oboru.

Jak si dnes psychiatrie stojí ve srovnání s jinými obory medicíny?
Dlouhá léta jsme se snažili, aby se kvalita psychiatrické péče zlepšila. Není ve srovnání se světem špatná, ale máme jinou strukturu, kterou jsme zdědili z času našich otců a dědů, tedy z počátku 20. století.

celý článek zde

Již mnoho let se Psychiatrická společnost snaží o reformu psychiatrické péče tak, aby odpovídala úrovni péče v kulturně i ekonomicky rozvinuté zemi v 21. století. V roce 2012 našla tato snaha podporu i v politických kruzích a na ministerstvu zdravotnictví byla vypracována "Strategie reformy psychiatrické péče". 8.10. 2013 byla tato "Strategie" oficiálně schválena ministrem zdravotnictví. Její finální verzi naleznete ke stažení ve formátu pdf na webu www.reformapsychiatrie.cz. Na témže webu se dovíte také podrobnosti o aktuálním dění v rámci uskutečňování reformy oboru.

Kontakty

Přerov
Psychosociální centrum
nám. Přerovského povstání 1
750 02 Přerov
tel.: 581 209 622
tel.: 581 204 437
tel.: 581 204 438
mobil: 733 125 733 (lze i SMS)
mobil: 736 750 308 (nelze SMS)

Lipník n. Bečvou
Psychosociální centrum
Osecká 309
(Medcentrum - středa)
Hrnčířská 15
(ord. Dr. Hašky - pondělí)
tel.: 731 417 356

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2013-2022 Psychosociální centrum. Všechna práva vyhrazena

MAPA STRÁNEK